• 0

08 Mart 2011, 10:01 - Anasayfa // Kültür-Sanat Haberi yazdır

Dünya Kadınlar Günü Kutlama Mesajı

Dünya Kadınlar Günü Kutlama Mesajı

Türk Diyanet Vakıf-Sen Sakarya il temsilcisi hemşehrimiz Fahrettin ÇUKUR'un 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesaj...

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

 

Tarihin en eski ve köklü müessesesi ailedir. Aile daima var olmuştur. Aileyi oluşturan iki önemli varlık "kadın" ve "erkek"tir.

Toplumun huzuru ve mutluluğu ailedeki manevi ve ekonomik bütünlüğün korunmasına ve kollanmasına bağlıdır.

Ailede annenin samimi, sevgi dolu, koruyucu anlayışı ve davranışı, hem ailenin bütünlüğü hem de geleceğini önemli ölçüde etkiler.

 

Anayasamızın 41. maddesinde “Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması için gerekli tedbirleri alır” hükmü bulunmaktadır.

Erkek ile kadın arasında oluşan sadece hukuki bir bağ değil, dini, ahlaki ve milli varlığımız ile ilgili mesuliyet duymaları ve yüklenmeleridir.

 

Yüce Allah (CC) Kur'an-ı Kerim'de Nahl suresi 80. ayette: "Allah, size evlerinizi huzur ve dinlenme yeri yaptı." buyurmaktadır.

Münevver ve iyi yetişmiş analar, bir milletin en güçlü teminatıdır. Çünkü geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitilmesinde en önemli görev onlarındır.

 

Anayasamızın 10. maddesinde “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.” denilmektedir.

 

İyi yetişmiş aile ve kadınlardan mahrum kalmak milletimizin geleceğini olumsuz etkiler. Bu sebepten kadınlarımızın eğitimine, korunmasına ve ruh sağlıklarına büyük önem vermek durumundayız.

 

İnsanlar arasında üstünlüğü Yüce Allah (CC) bize şöyle bildiriyor; "Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdâr olandır." (Hucurat Suresi 13. ayet)

 

Yüce Peygamberimiz (SAV) Veda Hutbesinde; "Kadınlarınıza eziyet etmeyiniz, onlar Allah'ın (CC) sizlere emanetidir. Onlara karşı yumuşak olunuz, iyilik ediniz." diye ısrarla Müslüman erkekleri ikaz etmişlerdir.

Yine "Cennet anaların ayakları altındadır" diye buyuran Peygamberimiz, anayı ve kadını korumak ve kollamak hususunda eşsiz bir hassasiyet içindedir.

Kadın ilim yapmak, kendini geliştirmek, kendi mal ve mülkünü yönetmek, maddi ve manevi huzurunu temin etmek bakımından erkekle aynı hakka sahiptir.

 

Anayasamızın 50. maddesinde “Kimse, yaşına, cinsiyetine ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz. Küçükler ve kadınlar ile bedenî ve ruhî yetersizliği olanlar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar.” denilmektedir.

Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak; öncelikle bayan çalışanlarımız başta olmak üzere ülkemizde kadınlarımızın problemlerinin çözümüne katkı sağlayacak çalışmalarda bulunmayı ve destek olmayı bir borç biliriz.

 

İlimiz bünyesinde çalışan bayan üyelerimizin, tüm çalışan bayanlarımızın ve ülkemiz kadınlarının bu anlamlı gününü kutlar, insan olarak birbirimize saygının ve sevginin var olduğu bir ortamın oluşmasına vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.08.03.2011

                                                                      

                                                                                              Fahrettin ÇUKUR

                                                                                               İl Temsilcisi

                                                                                                                             Sakarya-Kocaeli-Yalova Şubesi

                                                                                                                             Başkan Yardımcısı
tarafından yazılan bu haber, 992 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan aybastim.com | Aybastı Haber ve Tanıtım Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kültür-Sanat Haberleri

Tümü

Sponsorlu Bağlantılar

BİZE ULAŞIN

Nostalji Köşesi

AYBASTILICA SÖZLÜK

Dost Siteler

 

Sosyal Medyada aybastim.com

    

HAVA DURUMU

+18
H: +18°
L: +12°
Aybasti
Sali, 18 Haziran
7 günlük hava tahminini
Ça Pe Cu Ct Pz Pt
           
+20° +20° +20° +21° +23° +27°
+11° + + + +10° +11°

Üyeliklerimiz

DİŞ HEKİMİNİZ

Sitenin tüm hakları ESEN İLETİŞİM'e aittir. Sitedeki belge ve bilgiler izinsiz kullanılamaz...

Adres : ESEN İletişim Reşadiye Cad. No:90 Merkez Camii Karşısı Aybastı / ORDU
GSM : 0 541 251 52 52
Tel : 0 452 714 01 79
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]